Connect Poly Shape - Modelowanie wilczka.

 


Strona 1

Jeśli chcesz wykonać poniższy przykład musisz mieć zainstalowany plugin o nazwie "ConnectPolyShape", dostępny na tej stronie Highend3d (www.highend3d.com).


Rozpoczniemy prace od stworzenia płaszczyzny obrazka, który stanowić bedzie wzór dla naszego modelu.
Przejdź do widoku SIDE, wybierz zakładkę View > select camera, następnie kombinacje klawiszy Ctrl+A. Lub, może będzie ci wygodniej wybrać z menu window > rendering editors > hypershade otworzy się okno hypershade, wejdź do zakładki cameras kliknij dwa razy na ikonę sideShape, pokaże się okno Attribute Editor, efekt ten sam. Zdecyduj która metoda lepsza, osobiście namawiam do posługiwania się oknem hypershade, jak nauczysz się z niego korzystać nie będziesz wyobrażał sobie pracy w Mayce bez jego obecności :).


W oknie Atribute Editor, wybierz roletę Environment, rozwiń ją i kliknij na dostępny tu przycisk Create Image Plane. Stworzysz w ten sposób nową płaszczyznę obrazu. Okno Atribute Editor pokazuje w tej chwili opcje dotyczące nowej płaszczyzny obrazu, wybierz znajdującą się w polu Image Name ikonę Browse (wizerunek teczki) i wczytaj dołączony do przykładu wilczek.jpg. Różni się on od tego, który ja używałem, ale niestety nie mogę wam udostępnić tego rysunku :).


Utwórz teraz Layer do którego wrzucisz widok SIDE, bardzo przyda się on w twojej dalszej pracy. W layers options patrz w prawy dolny rogu monitora, kliknij na ikonę służącą do tworzenia nowych warstw, następnie kliknij szybko 2 razy LMB (lewym przyciskiem myszki) na nowo powstałą warstwę(Layer) w polu Name wpisz "obrazek" zatwierdź save (rys.EditorLayer).

Wyselekcjonuj ponownie w oknie hypershade ikonę sideShape, kliknij na nazwę warstwy RMB(prawy klawisz myszki) z rozwiniętego menu wybierz Add Selected objects w ten sposób przypisałeś widok front do warstwy. Możesz go teraz w prosty sposób chować i pokazywać, wybierając literkę V w okienkach warstwy.


Możesz przystąpić do modelowania wilczka. Rozpocznij od stworzenia Create > Poligon Primitives > Cube (tut02.jpg). Kliknij RMB(prawy przycisk myszki) na obiekcie sześcianu, pokaże się podręczne menu, wybierz FACE. Teraz zaznacz face sąsiadujący z obrazkiem wilczka i usuń go, naciskając po prostu klawisz DELETE z klawiatury.
Wyselekcjonuj sześcian i odpal plugin ConnectPolyShape, zobaczysz okno z opcjami CPSa ustaw parametry dokładnie jak na rysunku (tut03.jpg),

po czym wybierz przycisk connect poly shape, zauważ że powstały dwie nowe warstwy (tut04.jpg), nie zmieniaj ich nazw są bardzo dobre.

W tym momencie wróć do okna ConnectPolyShape i wybierz przyciski CPS control i CPS toolbox, możesz zamknąć okno ConnectPolyShape. CPS control i CPS toolbox nie zamykaj, minimalizuj je kiedy będą zasłaniać ci widok, niech będą pod ręką. Wybierz teraz w oknie CPS control ikonkę switch to vertex selection (tut05.jpg)

i wyselekcjonuj cpsBase które wyświetlane jest w trybie szkieletowym zmieni się na kolor niebieski z fioletowymi wierzchołkami (możesz również selekcjonować wierzchołki i inne potrzebne ci komponenty korzystając z podręcznego menu). Wybierając potrzebne wierzchołki i używając narzędzia Move Tool, dopasuj kształt sześcianu do tułowia w ten sposób jak na rysunku poniżej(tut06.jpg).

 

Zanim przystąpisz do właściwego modelowania, zrobimy małe ćwiczenie, które ułatwi pracę początkującym. Zaawonsowani mogą pominąć tą cześć :). Zapisz scenkę, otwórz nowy projekt i przystąp do ćwiczenia.


W menu wybierz create > Poligon Primitives > cube. Schowaj grida, wciśnij klawisz 5, potem klawisz "r" pojawi się ikona skalowania, powiększ sześcian tak na 2/3 widoku. Przejdź do edycji Face, tzn. gdy klikniesz na obiekcie prawym przyciskiem myszki(RMB) pokaże ci się podręczne menu, wybierz Face. Teraz zaznacz dwa przeciwlegle face. W menu przejdź do zakładki Edit Poligons > Extrude Face, na widocznej ściance pojawiła się ikona narzędzia Extrude Face (rys.ctut1).

Pociągnij za niebieską strzałkę trzymając wciśnięty LMB, zmieni się jej kolor na żółty oznacza to że ruch w tej osi jest aktywny. Sześcian podzielił się na trzy części (ctut2.jpg).

Wciśnij teraz klawisz "g" co w tym przypadku zastępuje ponowne wywołanie funkcji Extrude Face. Możesz zauważyć że na bocznych krawędziach pojawiły się białe punkty reprezentujące nowe Faces, kliknij na jeden (obojętnie który)z kolorowych sześcianów w ikonie extrude face, powinna przybrać taką postać (rys.ctut3.jpg).

W środku pojawił się niebieski sześcian, najedź na niego LMB i zeskaluj face (rys.ctut4).

Ponownie wciśnij klawisz "g" i pociągnij za niebieską strzałkę (rys.ctut5).

 

Następna strona >>>

 

Autor: Szem

19 Marca 2002

Tutorial napisany dla: www.maya3d.users.pl